SkolinkisAtsakingai.lt

paskola

Keičiasi požiūris į paskolas

Greitosios paskolos Lietuvoje nebėra naujiena. Su šia paslauga jau teko susidurti daugeliui Lietuvos gyventojų. Ilgainiui keitėsi ne tik pati paslauga, įstatymai, reglamentuojantys paskolų teikimą, bet ir vartotojų požiūris. Tai, kas anksčiau būdavo išduodama labai lengvai, dabar suteikiama su daugiau saugiklių, siekiant užtikrinti, kad žmonės skolintųsi tikrai atsakingai ir prasmingai. Paskola keičiasi, keičiasi ir požiūris į ją.

Tai, kad geriau neturėti skolų, yra akivaizdu kiekvienam. Bet paskola atsiradusi jau labai senai, nes vieni žmonės turi daugiau, o kiti mažiau. Vadinasi, įmanoma visuomet paskolinti ir pasiskolinti. Įdomu tai, kad tokios sąvokos kaip „atsakingas finansinis partneris“ kadaise išvis nebuvo. Anksčiau buvo sakoma, kad koks nors žmogus imdamas paskolą „sielą velniui pardavęs“. Tai įdomus pasakymas, galvojant, kad tas sielos pardavimas iš tikrųjų reikšdavo ne ką kita, o visišką prasiskolinimą. Reikia suprasti, jog anksčiau nebuvo teisinių saugiklių, žmonės skolindavosi iš visur, kur buvo įmanoma. O skolininko ir kreditoriaus santykiai buvo paremti tik jų sąžine. Tokios istorijos, mitai, pasakos atsirideno iki šių dienų, tačiau dabar realybės tai neatitinka. Dabar turime visiškai kitą situaciją.

Dabar su paskola susiduria vos ne kiekvienas. Ir tai jau nebėra skurdaus gyvenimo ženklas. Žmonės tiesiog renkasi pasiskolinti pinigų ir gyventi kokybiškiau, o ne taupyti pinigus savo poreikiams. Daugelis turi būsto paskolas. Daug lietuvių turi namus priemiesčiuose ir paskolas, iki kurių išmokėjimo dar liko keli tūkstančiai metų. Juokaujame. Liko keli metai. Nors kas ten žino. Tačiau be tų paskolų Nepriklausoma Lietuva tikėję žmonės nebūtų taip drąsiai ėmęsi naujo gyvenimo. Visiems reikėjo dirbti, uždirbti, gyventi, gauti tai, ko nori, ko reikia. Taigi, paskola yra modernus būdas gauti pinigų savo nekilnojamajam turtui įsigyti, o tai juk geriau negu gyventi nuomojamame bute. Nes su kiekviena paskolos įmoka žmogus tampa savo būsto savininku. O mokant nuompinigius, niekur neinvestuojama, tiesiog atiduodami pinigai kitam žmogui.

Žmonės skolinasi ne tik svarbiems ir dideliems pirkiniams. Štai greitoji paskola neįpareigoja mūsų taip stipriai. Gal dėl to tokios paskolos imamos lengviau atsikvėpus, be didelių baimių, kad niekas nepavyks. Tiesiog pasiskolinus nedidelę pinigų sumą vėliau gali gyventi laisvai. Žmonės dabar jau drąsiai pasiskolina mėnesiui ar kelioms savaitėms, jei jiems šiam momentui pritrūksta pinigų. Paskolų rinka ribojama priimant tam tikrus įstatymus, kad būtų apsaugoti ir vartotojai ir kreditoriai. Dabar jau paskola nebėra „sielos pardavimas“. Tai elementarus finansinis sprendimas, su kuriuo reikia elgtis atsakingai ir racionaliai.